Creative Commons litsentsid

Creative Commons (CC) on autoriõigustega kaitstud tööde litsentseerimiseks. Autor annab CC litsentsiga oma teose vabalt kasutada, aga saab samas seada kasutamisele ka piiranguid. Näiteks ei luba kasutada ärilistel eesmärkidel, ei luba muuta jms.

Samas on kõik kasutamisele seatud tingimused kohe teose juures leitavad. Enamasti on need tingimused kuvatud pildikestena, aga kasutatakse ka lühendeid

  • CC BY – Creative Commons litsents, kasutamisel tuleb autorile viidata
  • CC BY-SA – Creative Commons litsents, kasutamisel tuleb autorile viidata, jagada tuleb samadel tingimustel (Share Alike).
  • CC BY-ND – Creative Commons litsents, kasutamisel tuleb autorile viidata, teost ei tohi muuta (No Derivate)
  • CC BY-NC – Creative Commons litsents, kasutamisel tuleb autorile viidata, teost ei tohi kasutada ärilistel eesmärkidel (No Commercial)

Lisaks eeltoodud näidetele võivad tingimused olla ka teistmoodi kombineeritud – näiteks CC BY-ND-NC annab teada, et teose kasutamisel tuleb viidata autorile (BY), teost ei tohi muuta (ND) ja teost ei tohi kasutada ärilistel eesmärkidel (NC).

Creative Commons litsentsides selgitused (inglise keeles)

Internetis on võimalik otsida CC litsentsiga teoseid. Kõige lihtsam on seda teha Creative Commonsi koduleheküljelt https://search.creativecommons.org/ (lehekülg on inglise keeles).

Selleks tuleb klõpsata linki “Otsi CC litsentsiga loomingut”.

 

Advertisements